C0805X7R500-272JNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805X7R500-272JNE
C0805X7R500-272JNE
Part Number
C0805X7R500-272JNE
Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 0805
Data sheet
C0805X7R500-272JNE.pdf
Delivery Services
C0805X7R500-272JNE
Comments
    C0805X7R500-272JNE Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance2700 pF
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.058" (1.47mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C