C0805Y5V250-334MNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805Y5V250-334MNP
C0805Y5V250-334MNP
Part Number
C0805Y5V250-334MNP
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 0.33UF 25V Y5V 0805
Data sheet
C0805Y5V250-334MNP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0805Y5V250-334MNP
Comments
    C0805Y5V250-334MNP Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.33 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.058" (1.47mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C