C0805Y5V500-224ZNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805Y5V500-224ZNE
C0805Y5V500-224ZNE
Part Number
C0805Y5V500-224ZNE
Description
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 0805
Data sheet
C0805Y5V500-224ZNE.pdf
Delivery Services
C0805Y5V500-224ZNE
Comments
    C0805Y5V500-224ZNE Specifications
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.22 µF
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.058" (1.47mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C