C1206C0G250-273FNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206C0G250-273FNE
C1206C0G250-273FNE
Part Number
C1206C0G250-273FNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 0.027UF 25V C0G/NP0 1206
Data sheet
C1206C0G250-273FNE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1206C0G250-273FNE
Comments
    C1206C0G250-273FNE Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance0.027 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C