C1206C0G501-680JNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206C0G501-680JNP
C1206C0G501-680JNP
Part Number
C1206C0G501-680JNP
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 68PF 500V C0G/NP0 1206
Data sheet
C1206C0G501-680JNP.pdf
Delivery Services
C1206C0G501-680JNP
Comments
    C1206C0G501-680JNP Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance68 pF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C