C1206C104K3GACAUTO
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206C104K3GACAUTO
C1206C104K3GACAUTO
Part Number
C1206C104K3GACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.1UF 25V C0G/NP0 1206
Data sheet
C1206C104K3GACAUTO.pdf
Delivery Services
C1206C104K3GACAUTO
Comments
    C1206C104K3GACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto C0G
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesLow ESL
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C