C1206C106K3RACAUTO7210
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206C106K3RACAUTO7210
C1206C106K3RACAUTO7210
Part Number
C1206C106K3RACAUTO7210
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10UF 25V X7R 1206
Data sheet
C1206C106K3RACAUTO7210.pdf
Delivery Services
C1206C106K3RACAUTO7210
Comments
    C1206C106K3RACAUTO7210 Specifications
    SeriesSMD Auto X7R
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C