C1206C221KGRACAUTO
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206C221KGRACAUTO
C1206C221KGRACAUTO
Part Number
C1206C221KGRACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1206 220PF 2000V X7R 10%
Data sheet
C1206C221KGRACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1206C221KGRACAUTO
Comments
    C1206C221KGRACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto X7R HV
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance220 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C