C1206C471JDGAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206C471JDGAC7800
C1206C471JDGAC7800
Part Number
C1206C471JDGAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 470PF 1KV C0G/NP0 1206
Data sheet
C1206C471JDGAC7800.pdf
Delivery Services
C1206C471JDGAC7800
Comments
    C1206C471JDGAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G HV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C