C1206C471KDRACAUTO
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206C471KDRACAUTO
C1206C471KDRACAUTO
Part Number
C1206C471KDRACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1206 470PF 1000V X7R 10%
Data sheet
C1206C471KDRACAUTO.pdf
Delivery Services
C1206C471KDRACAUTO
Comments
    C1206C471KDRACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto X7R HV
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C