C1206C680JDGACAUTO
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206C680JDGACAUTO
C1206C680JDGACAUTO
Part Number
C1206C680JDGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1206 68PF 1000V C0G 5%
Data sheet
C1206C680JDGACAUTO.pdf
Delivery Services
C1206C680JDGACAUTO
Comments
    C1206C680JDGACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto C0G HV
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance68 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C