C1206C683J5GACAUTO
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206C683J5GACAUTO
C1206C683J5GACAUTO
Part Number
C1206C683J5GACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.068UF 50V C0G/NP0 1206
Data sheet
C1206C683J5GACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1206C683J5GACAUTO
Comments
    C1206C683J5GACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto C0G
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesLow ESL
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.068 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C