C1206T106K4RCL7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206T106K4RCL7800
C1206T106K4RCL7800
Part Number
C1206T106K4RCL7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10UF 16V X7R 1206
Data sheet
C1206T106K4RCL7800.pdf
Delivery Services
C1206T106K4RCL7800
Comments
    C1206T106K4RCL7800 Specifications
    SeriesSMD COTS X7R
    RoHSRoHS
    RatingsCOTS
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability, Bypass, Decoupling
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C