C1206X106K3RAC7210
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206X106K3RAC7210
C1206X106K3RAC7210
Part Number
C1206X106K3RAC7210
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10UF 25V X7R 1206
Data sheet
C1206X106K3RAC7210.pdf
Delivery Services
C1206X106K3RAC7210
Comments
    C1206X106K3RAC7210 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R Flex
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.077" (1.95mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C