C1206X5R250-106KNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206X5R250-106KNP
C1206X5R250-106KNP
Part Number
C1206X5R250-106KNP
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1206
Data sheet
C1206X5R250-106KNP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1206X5R250-106KNP
Comments
    C1206X5R250-106KNP Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C