C1206X5R6R3-335MNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206X5R6R3-335MNE
C1206X5R6R3-335MNE
Part Number
C1206X5R6R3-335MNE
Description
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 1206
Data sheet
C1206X5R6R3-335MNE.pdf
Delivery Services
C1206X5R6R3-335MNE
Comments
    C1206X5R6R3-335MNE Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance3.3 µF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.074" (1.90mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C