C1206X6S6R3-476MNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206X6S6R3-476MNE
C1206X6S6R3-476MNE
Part Number
C1206X6S6R3-476MNE
Description
CAP CER 47UF 6.3V X6S 1206
Data sheet
C1206X6S6R3-476MNE.pdf
Delivery Services
C1206X6S6R3-476MNE
Comments
    C1206X6S6R3-476MNE Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance47 µF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C