C1206X7R160-155MNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206X7R160-155MNP
C1206X7R160-155MNP
Part Number
C1206X7R160-155MNP
Description
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1206
Data sheet
C1206X7R160-155MNP.pdf
Delivery Services
C1206X7R160-155MNP
Comments
    C1206X7R160-155MNP Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1.5 µF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.074" (1.90mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C