C1206X7R202-471KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206X7R202-471KNE
C1206X7R202-471KNE
Part Number
C1206X7R202-471KNE
Description
CAP CER 470PF 2KV X7R 1206
Data sheet
C1206X7R202-471KNE.pdf
Delivery Services
C1206X7R202-471KNE
Comments
    C1206X7R202-471KNE Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C