C1206X7R500-102KNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206X7R500-102KNP
C1206X7R500-102KNP
Part Number
C1206X7R500-102KNP
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Data sheet
C1206X7R500-102KNP.pdf
Delivery Services
C1206X7R500-102KNP
Comments
    C1206X7R500-102KNP Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C