C1206X7R501-103MNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206X7R501-103MNE
C1206X7R501-103MNE
Part Number
C1206X7R501-103MNE
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206
Data sheet
C1206X7R501-103MNE.pdf
Delivery Services
C1206X7R501-103MNE
Comments
    C1206X7R501-103MNE Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C