C1206Y5V160-335ZNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206Y5V160-335ZNE
C1206Y5V160-335ZNE
Part Number
C1206Y5V160-335ZNE
Description
CAP CER 3.3UF 16V Y5V 1206
Data sheet
C1206Y5V160-335ZNE.pdf
Delivery Services
C1206Y5V160-335ZNE
Comments
    C1206Y5V160-335ZNE Specifications
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance3.3 µF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C