C1206Y5V250-475MNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206Y5V250-475MNP
C1206Y5V250-475MNP
Part Number
C1206Y5V250-475MNP
Description
CAP CER 4.7UF 25V Y5V 1206
Data sheet
C1206Y5V250-475MNP.pdf
Delivery Services
C1206Y5V250-475MNP
Comments
    C1206Y5V250-475MNP Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C