C1206Y5V500-474MNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1206Y5V500-474MNE
C1206Y5V500-474MNE
Part Number
C1206Y5V500-474MNE
Description
CAP CER 0.47UF 50V Y5V 1206
Data sheet
C1206Y5V500-474MNE.pdf
Delivery Services
C1206Y5V500-474MNE
Comments
    C1206Y5V500-474MNE Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.074" (1.90mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C