C1210C106M5R2CAUTO
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1210C106M5R2CAUTO
C1210C106M5R2CAUTO
Part Number
C1210C106M5R2CAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10UF 50V X7R SMD
Data sheet
C1210C106M5R2CAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1210C106M5R2CAUTO
Comments
    C1210C106M5R2CAUTO Specifications
    SeriesKPS SMD Auto X7R
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesLow ESL (Stacked)
    Tolerance±20%
    Lead StyleJ-Lead
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
    Thickness (Max)0.248" (6.30mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.138" L x 0.102" W (3.50mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C