C1210C151JGGAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1210C151JGGAC7800
C1210C151JGGAC7800
Part Number
C1210C151JGGAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 150PF 2KV C0G/NP0 1210
Data sheet
C1210C151JGGAC7800.pdf
Delivery Services
C1210C151JGGAC7800
Comments
    C1210C151JGGAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G HV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance150 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C