C1210C156K8PAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1210C156K8PAC7800
C1210C156K8PAC7800
Part Number
C1210C156K8PAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 15UF 10V X5R 1210
Data sheet
C1210C156K8PAC7800.pdf
Delivery Services
C1210C156K8PAC7800
Comments
    C1210C156K8PAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm X5R
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance15 µF
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C