C1210X5R160-106KNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1210X5R160-106KNP
C1210X5R160-106KNP
Part Number
C1210X5R160-106KNP
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 1210
Data sheet
C1210X5R160-106KNP.pdf
Delivery Services
C1210X5R160-106KNP
Comments
    C1210X5R160-106KNP Specifications
    SeriesC
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C