C1210X5R500-225KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1210X5R500-225KNE
C1210X5R500-225KNE
Part Number
C1210X5R500-225KNE
Description
CAP CER 2.2UF 50V X5R 1210
Data sheet
C1210X5R500-225KNE.pdf
Delivery Services
C1210X5R500-225KNE
Comments
    C1210X5R500-225KNE Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.125" (3.18mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C