C1210X7R160-225MNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1210X7R160-225MNE
C1210X7R160-225MNE
Part Number
C1210X7R160-225MNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1210
Data sheet
C1210X7R160-225MNE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1210X7R160-225MNE
Comments
    C1210X7R160-225MNE Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C