C1210X7R251-474KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1210X7R251-474KNE
C1210X7R251-474KNE
Part Number
C1210X7R251-474KNE
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1210
Data sheet
C1210X7R251-474KNE.pdf
Delivery Services
C1210X7R251-474KNE
Comments
    C1210X7R251-474KNE Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C