C1210X7R501-104KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1210X7R501-104KNE
C1210X7R501-104KNE
Part Number
C1210X7R501-104KNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1210
Data sheet
C1210X7R501-104KNE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1210X7R501-104KNE
Comments
    C1210X7R501-104KNE Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C