C1210Z5U250-474ZNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1210Z5U250-474ZNE
C1210Z5U250-474ZNE
Part Number
C1210Z5U250-474ZNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 0.47UF 25V Z5U 1210
Data sheet
C1210Z5U250-474ZNE.pdf
Delivery Services
C1210Z5U250-474ZNE
Comments
    C1210Z5U250-474ZNE Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature10°C ~ 85°C