C1808C472KCRAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1808C472KCRAC7800
C1808C472KCRAC7800
Part Number
C1808C472KCRAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1808
Data sheet
C1808C472KCRAC7800.pdf
Delivery Services
C1808C472KCRAC7800
Comments
    C1808C472KCRAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R HV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4700 pF
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C