C1808X7R102-102MNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1808X7R102-102MNE
C1808X7R102-102MNE
Part Number
C1808X7R102-102MNE
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808
Data sheet
C1808X7R102-102MNE.pdf
Delivery Services
C1808X7R102-102MNE
Comments
    C1808X7R102-102MNE Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C