C1812C103J1GAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1812C103J1GAC7800
C1812C103J1GAC7800
Part Number
C1812C103J1GAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10000PF 100V NP0 1812
Data sheet
C1812C103J1GAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1812C103J1GAC7800
Comments
    C1812C103J1GAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C