C1812C103KGRAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1812C103KGRAC7800
C1812C103KGRAC7800
Part Number
C1812C103KGRAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 1812
Data sheet
C1812C103KGRAC7800.pdf
Delivery Services
C1812C103KGRAC7800
Comments
    C1812C103KGRAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R HV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C