C1812C104J5GAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1812C104J5GAC7800
C1812C104J5GAC7800
Part Number
C1812C104J5GAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.1UF 50V C0G/NP0 1812
Data sheet
C1812C104J5GAC7800.pdf
Delivery Services
C1812C104J5GAC7800
Comments
    C1812C104J5GAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C