C1812C225K1RAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1812C225K1RAC7800
C1812C225K1RAC7800
Part Number
C1812C225K1RAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1812
Data sheet
C1812C225K1RAC7800.pdf
Delivery Services
C1812C225K1RAC7800
Comments
    C1812C225K1RAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C