C1812C444K5GLCAUTO
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1812C444K5GLCAUTO
C1812C444K5GLCAUTO
Part Number
C1812C444K5GLCAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
C0G WITH KONNEKT TECHNOLOGY 1812
Data sheet
C1812C444K5GLCAUTO.pdf
Delivery Services
C1812C444K5GLCAUTO
Comments
    C1812C444K5GLCAUTO Specifications
    SeriesKONNEKT Auto C0G
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesLow ESL
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.44 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.146" (3.70mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C