C1812C474KARAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1812C474KARAC7800
C1812C474KARAC7800
Part Number
C1812C474KARAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812
Data sheet
C1812C474KARAC7800.pdf
Delivery Services
C1812C474KARAC7800
Comments
    C1812C474KARAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R Tip-Ring
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.073" (1.85mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C