C1812X103JCGAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1812X103JCGAC7800
C1812X103JCGAC7800
Part Number
C1812X103JCGAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10000PF 500V NP0 1812
Data sheet
C1812X103JCGAC7800.pdf
Delivery Services
C1812X103JCGAC7800
Comments
    C1812X103JCGAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G HV Flex
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C