C1812X475K5RAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1812X475K5RAC7800
C1812X475K5RAC7800
Part Number
C1812X475K5RAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812
Data sheet
C1812X475K5RAC7800.pdf
Delivery Services
C1812X475K5RAC7800
Comments
    C1812X475K5RAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R Flex
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C