C1812X7R101-105MNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1812X7R101-105MNE
C1812X7R101-105MNE
Part Number
C1812X7R101-105MNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1812
Data sheet
C1812X7R101-105MNE.pdf
Delivery Services
C1812X7R101-105MNE
Comments
    C1812X7R101-105MNE Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.17mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C