C1825C561JZGAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C1825C561JZGAC7800
C1825C561JZGAC7800
Part Number
C1825C561JZGAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 560PF 2.5KV C0G/NP0 1825
Data sheet
C1825C561JZGAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1825C561JZGAC7800
Comments
    C1825C561JZGAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G HV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance560 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
    Voltage - Rated2500V (2.5kV)
    Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C