C2012X7R1C474KT0Y9N
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C2012X7R1C474KT0Y9N
C2012X7R1C474KT0Y9N
Part Number
C2012X7R1C474KT0Y9N
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
Data sheet
C2012X7R1C474KT0Y9N.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C2012X7R1C474KT0Y9N
Comments
    C2012X7R1C474KT0Y9N Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C