C2012X7R2A103K085DA
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C2012X7R2A103K085DA
C2012X7R2A103K085DA
Part Number
C2012X7R2A103K085DA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
Data sheet
C2012X7R2A103K085DA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C2012X7R2A103K085DA
Comments
    C2012X7R2A103K085DA Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C