C2220C102JGGAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C2220C102JGGAC7800
C2220C102JGGAC7800
Part Number
C2220C102JGGAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 2KV C0G/NP0 2220
Data sheet
C2220C102JGGAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C2220C102JGGAC7800
Comments
    C2220C102JGGAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G HV
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C