C2220C105J5RAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C2220C105J5RAC7800
C2220C105J5RAC7800
Part Number
C2220C105J5RAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 2220
Data sheet
C2220C105J5RAC7800.pdf
Delivery Services
C2220C105J5RAC7800
Comments
    C2220C105J5RAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C