C2220C334KARACAUTO
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C2220C334KARACAUTO
C2220C334KARACAUTO
Part Number
C2220C334KARACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.33UF 250V X7R 2220
Data sheet
C2220C334KARACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C2220C334KARACAUTO
Comments
    C2220C334KARACAUTO Specifications
    SeriesSMD Auto X7R
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.33 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C